2.  Integrovaný blok

MALÍŘ PODZIM ČARUJE, BARVIČKAMI MALUJE

Časový rozvrh: přibližně 8 týdnů

Činnostní charakteristika:

Podzimní blok úzce souvisí s přírodou, pohybem a zdravím. Budeme se zabývat změnami v přírodě - barvami, tvary listů, plodů apod. - dary přírody - sklizní ovoce a zeleniny - výlovy rybníků, zvířaty, jejich ukládáním k zimnímu spánku. Nejlepší příležitostí poznávání budou výlety do přírody. Nasbírané přírodniny budeme dále výtvarně zpracovávat, výrobky využijeme k výzdobě MŠ. Zaměříme se i na pozorování podzimních prací lidí, případně i na stroje, které ke své práci využívají.

Procvičíme si jazýčky, povíme si o zdraví, vitamínech, provedeme ochutnávku ovoce a zeleniny. Popovídáme si o vhodném oblečení v souvislosti s počasím.

Budeme podporovat tělesný rozvoj a zdraví dětí pohybem na školní zahradě a vycházkami do přírody.

Součástí tohoto bloku bude i pokračování adaptačního období.

Naše záměry:

• pobytem na zahradě chceme podpořit tělesný rozvoj a zdraví dítěte
  • zaměříme se na komunikaci s vrstevníky i dospělými v rámci přetrvávání adaptačního procesu
  • podpoříme systematický rozvoj řeči intenzivním prováděním preventivní logopedické péče
  • povedeme děti k elementárnímu chápání proměn v přírodě
  • maximálně budeme podporovat vytváření kladného vztahu k přírodě a jejím zákonitostem
  • podpoříme rozvoj tvořivosti, fantazie a poznání při práci s přírodninami
  • budeme u dětí nadále rozvíjet schopnost spolupodílet se na činnostech  a spolupracovat
  • podpoříme rozvoj vlastních zájmů dětí na základě jejich potřeb
  • postupně povedeme děti k poznání, že tak, jak se svobodně rozhodnu, ponesu za své rozhodnutí odpovědnost

Závazné činnosti:

• výlety do přírody