5.  Integrovaný blok

LÉTO VOLÁ PRÁZDNINY, RADOST KAŽDÉ RODINY

Časový rozvrh: přibližně 9 týdnů

Činnostní charakteristika:

V tomto období se seznámíme s novými poznatky o přírodě a jejích proměnách. Zahrada školy nabídne maximální pobyt venku, převážně pro rozvoj pohybových dovedností, ale i pro pozorování přírody (včely, mravenci atd.- spolupráce, tolerance, ohleduplnost,…).

Oslava Dne matek přinese spoustu zážitků a bude jedinečnou příležitostí pro téma „rodina a vše, co s ní souvisí“ (maminka, tatínek, jejich profese, sourozenci, prarodiče, chování, vzájemné vztahy a tolerance, uvědomování si vlastní identity a svého místa nejen v rodině).

Společně oslavíme Den dětí. Přiblížíme si život dětí v různých světadílech, budeme se seznamovat s jejich způsobem života, hrami a zvyklostmi.

Budeme poznávat naši planetu Zemi, slunce, měsíc, hvězdy, vesmír.

Děti pojedou na výlet, seznámí se s různými druhy dopravních prostředků. Společně se budeme těšit na prázdninová dobrodružství.

Naše záměry:

• podpoříme získávání poznatků o světě lidí, kultury, přírody i techniky
  • podpoříme aktivitu dětí a radost z toho, co samo dokázalo
  • budeme děti učit hodnotit své osobní pokroky
  • na základě vlastní zkušenosti se budou děti učit řešit své problémy
  • budeme podporovat prosociální chování ve vztahu k ostatním lidem - rodina
  • děti povedeme ke komunikaci bez zábran a ostychu a budeme je seznamovat s tím, že se lidé dorozumívají i jinými jazyky
  • povedeme děti tak, aby byly schopny se ve skupině vrstevníků prosadit, ale i podřídit, vytvářet si společná pravidla a pak se jimi řídit
  • budeme je učit, aby si uvědomovaly, že za sebe a své jednání nesou odpovědnost a důsledky
  • dovedeme je ke stanovisku, že všichni lidé jsou si rovni, a to bez ohledu na to, že se něčím odlišují (tělesně, zdravotně, jazykově,…)
  • naučíme se rozlišovat, co zdraví prospívá a co škodí
  • upozorníme na nebezpečí hrozící v dopravních situacích, při setkávání s cizími lidmi, neznámými předměty,…